KULLANIM ALANLARI
Fındığın Tarihi  |  Fındığın Üretimi  |  Kullanım Alanları  |  Sağlığa Faydaları  |  Tanıtım Filmleri
 

 

- Fındık, meyvesi, yağı, kabuğu, yaprağı ve kavsağı ile çok çeşitli alanlarda ve tamamı kullanılabilen çok değerli ve önemli ekonomik değeri olan bir tarım ürünüdür.

 

İç Fındık Kullanım Alanları;

% 80 oranında çikolata sanayinde (kıyılmış, dilinmiş, öğütülmüş olarak) bisküvi, şekerleme, tatlı, pasta, dondurma yapımında kullanılır. İç piyasa ve ihracatta değerlendirilemeyen fındıklar, yağlık olarak kullanılmaktadır. Çerez olarakda tüketilir.


Fındık Ham Yağının Kullanım Alanları;

  • Rafine edilip yemeklik yağ olarak, temizleyici, nemlendirici ve dağıtıcı olarak, Gres yağı üretiminde, Koruyucu boya endüstrisinde kurutucu olarak, Kimyasal tepkimelerde katalizör olarak, İlaç ve kozmetik endüstrisinde yardımcı hammadde olarak, El ve lastik eldivenlerin dezenfeksiyonunda, tıbbı aparatların sterilizasyonunda, araların pansumanında, kadın-doğum hastalıkları, deri-ağız hastalıklarında antiseptik olarak, Sanayide yüzey aktif maddesi, korozyon inhibitörü, yağlama, metal kesme yağları, metal temizleme ve asfalt plaka üretiminde. Ayrıca, yağ çıkarılması ile arta kalan küspe, yüksek oranda protein içermekte olup (%38-45), hayvan yemi olarak yem sanayiinde kullanılmaktadır.


Fındık Kabuğunun Kullanım Alanları;

  • Fındık kabuğu, fındık üretilen yörelerde değerli ve yüksek kalorili yakacak olarak kullanılır. Fındık kabuğundan, kontralit yapılır, boya sanayiinde yararlanılır, kömürleştirme yolu ile biriket kömürü, aktif kömür ve sinai kömür elde edilir.


Fındık Kavsağı ve Yaprağının Kullanım Alanları;

  • Fındık yaprağı ve meyve kavsakları (zurufları), tabi gübre olarak yeniden fındık bahçesine ve tarım alanlarına döner

 

 

Web Tasarımı
EKŞİ Bilişim&Tasarım