FINDIĞIN ÜRETİMİ
Fındığın Tarihi  |  Fındığın Üretimi  |  Kullanım Alanları  |  Sağlığa Faydaları  |  Tanıtım Filmleri
 

 

- Türkiye, dünya fındık üretiminin en önemli merkezi olup, 2005 yılı FAO verilerine göre dünya üretiminin %68,7’sini ve 2006 INC verilerine göre ise dünya iç fındık üretiminin %75,8’ini tek başına gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin iç fındık üretimindeki yeri bazı yıllarda %85’e kadar çıkabilmektedir.
 

INC verilerine göre Türkiye'nin fındık
üretim miktarları (Ton)

2004

2005

2006

Değişim 2004-2006

190.000

310.000

375.000

% 97,4

- Türkiye dışında fındık üreten ülkeler olarak İtalya, İspanya, ABD, İran ve Çin Halk Cumhuriyeti ile çok az miktarda olmak üzere Fransa, Yunanistan ve Rusya Federasyonu sayılabilir. Ancak bugün için İtalya dışında diğer ülkeler dünya ihracatında ülkemiz için önemli bir rakip olarak görülmemektedir.


- Ülkemiz Karadeniz bölgesinde 25 yüzyıldır kültür bitkisi olarak yetiştirilen fındığın ülkemizdeki en önemli üretim bölgesini Ordu ili oluşturmaktadır. Ordu bölgesi toplam kabuklu fındık üretimimizden yaklaşık % 38 oranında pay almaktadır. Bu bölgeyi sırasıyla Akçakoca, Giresun ve Trabzon bölgeleri izlemektedir. Üretimde üçüncü sırada yer alan Giresun ilinde yetişmekte olan fındık dünyaca en kaliteli fındık olarak kabul edilmekte ve bu nedenle Türk fındığı tüm dünyada aranan bir ürün olarak kabul görmektedir.
 

- Ülkemizde hasatı yörelere göre Ağustos - Eylül aylarında yapılan fındık, güneş enerjisi ile doğal koşullarda kurutulmaktadır. Harmanlama dönemi de yine yöreye ve yağış durumuna bağlı olarak Ekim ayına kadar uzayabilmektedir. Hasat, insan gücü ile daldan ve yerden toplama şeklinde, harmanlama ise makinelerle yapılmaktadır.
 

- Dünyanın en önemli fındık üreticisi olan ülkemizde fındık işleme sanayi de son derece gelişme göstermiştir. İleri teknoloji kullanan fındık işleme tesislerimiz, üretimin her aşamasında fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik testlerle kontrol edilerek dış pazar ihtiyaçlarını her türlü karşılayabilecek durumdadır.
 

- Özellikle son yıllarda artan araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla mevcut ürün çeşitliliği gün geçtikçe artmakta ve gelişen ambalaj sanayi ürünleriyle paketlemek suretiyle de raf ömürleri uzatılmaktadır

 

 

 

Web Tasarımı
EKŞİ Bilişim&Tasarım