SAĞLIĞA FAYDALARI
Fındığın Tarihi  |  Fındığın Üretimi  |  Kullanım Alanları  |  Sağlığa Faydaları  |  Tanıtım Filmleri
 

 

- Fındığın genel bileşimindeki ortalama değerler, bilimsel olarak saptanmıştır. Fındıktaki yağ yüksek oranda doymamış yağ asitlerinden oluşmuştur. %60-70 oranındaki bu yağ, tamamen vücuda yararlıdır. Fındık yağı vücut ısısının korunmasından yağda eriyen vitaminlerin taşınmasına kadar birçok görevi yerine getirir. Fındık yağındaki linoleik asit vücut tarafından üretilmez, dışardan alınır. Linoleik ve oleik asitler kanda kolesterolün yükselmesini önler, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki yaparlar.

 

- Fındık insan vücuduna yararlı karbonhidrat, protein ve yağ ile metobolizmayı düzenleyen B grubu vitaminler yönünden de zengin bir kaynaktır. Kan yapımı ve ruhsal sağlık için gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri, gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde büyük önem taşır.

 

- Kalp ve diğer kasların sağlığı için en iyi besinlerden biri, E vitamini açısından çok zengin olan fındıktır. Bu vitamin; kalp ve diğer kasların sağlığı ve üretim sisteminin normal çalışması için gereklidir. Alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı koruyucu etki yapmaktadır. E vitamini, kanser yapıcı etmenlerin oluşmasını önler ya da oluştuktan sonra onları etkisiz hale getirerek vücudu korur.

 

- Kemiklerin ve dişlerin yapımı için gerekli olan kalsiyum için en iyi bitkisel kaynaklardan birisi fındıktır.

 

- Kan yapımında görev alan demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde rol oynayan çinko için, en iyi bitkisel kaynaklardan birisi fındıktır.

 

- Sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gerekli olan potasyumca da zengindir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeriği yüksek, sodyum miktarı düşük olan fındığın, kemik gelişimi ve sağlığı ile kan basıncının düzenlenmesinde büyük önemi vardır.

 

- Bu açıdan da fındık sağlıklı yaşam için önemlidir. Beslenme uzmanları genel olarak günlük beslenmede fındık ve fındık ürünlerine daha fazla yer verilmesini önermekte, özellikle çocuklar, gençler, sporcular, askerler ve işçiler için büyük enerji kaynağı olduğunu belirtmektedirler.
 

 

Fındıgın genel kimyasal bileşimi (g/100g)

Yağ

62,7

Karbonhidrat

11,6

Protein

16,2

Nem

4,6

Seluloz

2,7

Kül

2,2

Fındığın içindeki Vitaminler (mg/100)

B1 Vitamini

0,33

B2 Vitamini

0,12

B6 Vitamini

0,24

E Vitamini

31,40

Niasin

1,75

A Vitamini

0,01

C Vitamini

0,01

Fındığın içindeki Minareller (mg/100)

Demir

5,8

Potasyum

655,3

Bakır

1,3

Kalsiyum

160,0

Sodyum

2,1

Manganez

5,1

Çinko

2,2

Magnezyum

16,2

Fosfor

59,70

 

 

 

Web Tasarımı
EKŞİ Bilişim&Tasarım